Zaterdag 7 maart 2026
Terugblik bijscholingsdag Angst & Dwang
Anne Heijboer en Elsemieke Hoevenaren -twee bevlogen professionals- namen ons zaterdag 7 maart 2026 mee in de wereld van angst en dwang.

Dwang is een specifieke vorm van angst waarbij gedachten en handelingen voor de cliënt met elkaar samenvallen. In de behandeling onderzoek je samen de angstige verwachting en het gevreesde scenario: de ramp. Door deze angst niet te vermijden maar er stap voor stap naartoe te bewegen – via exposure – ontstaat ruimte voor nieuwe ervaringen en patronen. Een mooie uitspraak die bleef hangen: alles waar het niet over mag gaan, wordt lijden. Met de ‘exposure box’ (o.a. gevuld met messen, naalden, maskers, nepbloed etc.) gingen we zelf praktisch aan de slag en ervaarden we hoe krachtig het kan zijn om angst recht aan te kijken. Leerzaam en een mooie reminder: als therapeuten onderschatten we vaak hoeveel veerkracht een cliënt al in zich draagt.
Namens het bijscholingsteam van De Roos Opleidingen,
Ageeth Kuperus
Over de bijscholing
Angst & Dwang
Steeds meer therapeuten ontvangen in hun praktijk cliënten met angst- en dwangklachten. Deze bijscholing met veel casuïstiek biedt concrete handvatten voor diagnostiek en behandeling.
Hoe ziet de bijscholingsdag eruit?
In de ochtend gaan we aan de slag met de diagnostiek rondom angst en dwang. Welke veel voorkomende vormen zijn er en hoe kun je deze onderscheiden van bijvoorbeeld trauma of persoonlijkheidsproblematiek? Ook staan we stil bij de evidence-based behandelmogelijkheden en is er aandacht voor het opstellen van een holistische theorie. In rollenspellen oefenen we het stellen van de juiste vragen en het inzetten van interventies. Uiteraard kun je je eigen casuïstiek en vragen inbrengen.
’s Middags richten we ons op de soms ingewikkelde samenhang tussen psychologie en religie. Hoe ga je om met religieuze dwang en wat doe je als de behandeling botst met jouw eigen geloofsbeleving of die van de cliënt? Ook gaan we aan de slag met een belangrijke complicerende factor in angst- en dwangbehandelingen, namelijk vermijding. Dit kan zowel bij de cliënt spelen als bij jou als behandelaar. Ook hier is weer ruimte voor eigen casuïstiek en oefeningen. We sluiten de dag af met intervisie. Wat vind jij zelf lastig in angst- en dwangbehandelingen en wat raakt jou hierin?

